اخبار خودرو | جدیدترین خودرو ها | آخرین اخبار خودرو | اسپرت خودرو

تسلا روز سه شنبه (2 سپتامبر) جهت راه اندازی گیگافکتری خود نوادا را انتخاب کرد، جایی که قبلاً سایت دیگری را در نزدیکی کارخانه ی رنو شروع کرده بود. این مکان بیشتر از هر جای دیگری در دنیا به ساخت باطری های یونی لیتیوم مشغول است.

 

ماسک می افزاید که "علاوه بر مقیاس آنها، تجهیزات دارای باطری های لوزی شکلی اند که در جهت شمال قرار گرفته و قادرند تمامی انرژی خود را از باد و سیستم های گرمایی و خورشیدی بگیرند."

 

 

در یک کنفرانس مطبوعاتی با برایان ساندول شهردار نوادا، ماسک اعلام کرد که " این کارخانه برای آینده ی تسلا از اهمیت بسزایی برخوردار است و بدون آن ما قادر به تولید انبوه نخواهیم بود. به نظر بنده کمی رومانتیک است که بگوییم که آنها به صورت لوزی شکل به سمت شمال قرار گرفته اند،اما دلایل عملی برای این کار وجود دارد."

 

ماسک 43 ساله و متولد آفریقای جنوبی، که هدایت شرکت راکت سازی تکنولوژی های جستجوی فضایی را بر عهده دارد و نیز رئیس هیئت مدیره ی شرکت انرژی خورشیدی سولار سیتی(SolarCity ) است، قصد افزایش ماشین های الکتریکی تسلا از 35000 واحد امسال به تولید سالانه ی صدها یا هزاران واحد برساند.

 

بدین منظور، هدف ماسک در مورد سایت 5 میلیارد دلاری کاهش مخارج تولید سلول های یونی لیتیوم تا 30 درصد است. سهام تسلا در خرید و فروش نیویورک با افزایش 1.7 درصدی به 286.04 رسید که بالاترین قیمت بسته شده از ژوئن 2012 است که سهام آن در معرض خرید عموم قرار گرفت. در سال جاری سهام تسلا 90 درصد افزایش داشته است.

 

احتمال استقرار باطری های خورشیدی در آریزونا، کالیفرنیا، نیو مکزیکو و تگزاس هم بود که در نهایت نوادا انتخاب شد اما ماسک و شرکتش اعلام کرده اند که تسلا در نهایت نیازمند گیگافکتری های بیشتری است. دلیل انتخاب نوادا این است که تسلا اعتقاد دارد این ایالت بهترین مسیر را برای ساخت کارخانه و راه اندازی هرچه سریعتر آن پیشنهاد می دهد. مقامات حکومتی نوادا در روز پنج شنبه جهت جذب پروژه اعلام کردند که تخفیفات مالی که نوادا پیشنهاد می کند و دیگر طرح های تشویقی این ایالت در طی 20 سال اخیر بیش از 1.3 میلیارد دلار ارزش داشته است.

 

گروه پاناسونیک به عنوان تامین کننده ی اصلی سلول های یونی لیتیوم در ماه جولای اعلام کرد که جهت شرکت در سایت باطری یونی برنامه ریزی کرده است بدون اعلام اینکه چه قدر حاظر به سرمایه گذاری است. طبق گفته ی ماسک،ظاهر کارخانه ی نوادا انتقادی است "این یک کارخانه است؛ اما ما به زیبایی آن اهمیت می دهیم که آیا ظاهراً زیبا به نظر می رسد و آیا با محیط مطابقت دارد یا خیر"

 

ماسک اعتقاد دارد که یک پنل لوزی شکل تاثیر کمتری بر محیط پیرامون خواهد گذاشت،" اگر شکل آن جعبه ای شکل باشد، سپس مجبور خواهید بود که خاک های زیادی را جابه جا کنید." درمسیر شمال قرار گرفتن این صفحات این امکان را فراهم می اورد که نصب با استفاده از GPSبه راحتی انجام شود. در صورت تکمیل، کارخانه ممکن است تبدیل به یک مکان توریستی شود. ماسک می گوید: " ما می خواهیم مطمئن شویم که مردم بتوانند از اینجا دیدن کننند،بیایند و همه امکانات را نگاهی بیندازند چون ارزش دیدن دارند."