اخبار خودرو | جدیدترین خودرو ها | آخرین اخبار خودرو | اسپرت خودرو

مرسدس بنز در مدل کوپه ی کلاس S جدید خود یک آپشن بسیار محبوب را پیشنهاد می کند و آن کنترل آسمان جادویی (Magic Sky Control) است که شامل سان روف بزرگی می شود که دارای تکنولوژی شیشه هوشمند SPD، ساخته ی شرکت ریسرچ فرانتیر، است. 

 

کوپه کلاس S سان روف وسیعی دارد که تقریباً دو سوم کل سقف خودرو را در بر گرفته و سطح آن تقریباً 1.32  متر مکعب است، و به نظر می رسد که تقریباً 150 درصد نسبت به مدل قبلی بزرگ تر است.  با "کنترل آسمان جادویی" می توان شفافیت سقف را فقط با فشار یک دکمه از روشن به تاریک تغییر دهیم. در هوای روشن سقف کاملاً شفاف و روشن است و تجربه ی دیدن آسمان باز را حتی در سردترین روزهای سال به افراد می دهد.

 

زمانی که آسمان تاریک می شود، انتقال نور، نسبت نور بیرونی که می تواند وارد فضای داخلی شود، تا 1 درصد کاهش می یابد و سپس به طور موثری کم می شود و در نتیجه درون خودرو را گرم می کند.    

جوزف هراری، رئیس ریسرچ فرانتیر اعلام کرد:" کوپه کلاس S  جدید، خودور زیبایی است که تجملات اسپرت و زیبایی را با آخرین تکنولوژی ها ترکیب می کند. قطعه ی شیشه هوشمند SPD که سان روف "کنترل جادویی آسمان" از آن ساخته شده بزرگترین قطعه ی شیشه هوشمند است که تاکنون در خط تولید انبوه سریالی در صنعت خودرو قرار گرفته. این قطعه سه برابر بزرگتر از کنترل آسمان جادویی است که در مدل های  SLK و SL استفاده می شود. این مرحله ی برجسته باعث رشد فزاینده ی استفاده از شیشه های هوشمند SPD در زمینه ی خودرو سازی، هواپیما سازی، کشتی های تفریحی، معماری و صنعت موزه می شود و شیشه های هوشمند SPD را تبدیل به پرفروش ترین و رایج ترین پنجره ی هوشمند در جهان کرده است".

مشخصه ی "کنترل آسمان جادویی" از تکنولوژی شیشه هوشمند استفاده می کند که توسط ریسرچ فرانتیر به عرصه ی اجرا گذاشته شد تا سان روف را بوسیله ی جادادن ذرات ریز در لایه ای نازک در درون شیشه شفاف تر سازد. با لمس یک دکمه، رانندگان و مسافرین براحتی و به سرعت می توانند سان روف را خم کرده تا نور شدید خورشید و گرما را بیرون نگه دارند و احساس هوای آرام بخش را داشته باشند حتی زمانی که سان روف بسته است. تکنولوژی SPD به بهترین نحو مسیر ورود اشعه های مادون قرمز و ماورا بنفش را مسدود می کند و در خنک نگه داشتن کابین، محافظت از مسافرین، و اجزاء داخلی کمک شایانی می کند. اختصاص دادن سطح بیشتری از شیشه به خود همانند سقف های پانورامیک در  کلاس S جدید، این فواید را مخصوصاً در آب و هوای گرم بیشتر نیز می کند. 

تکنولوژی SPD در بسیاری از جنبه ها، از عملکرد و ماندگاری تا فروش، خود را ثابت کرده است. "کنترل آسمان جادویی" اکنون در هزاران  SL و SLK در سرتاسر جهان موجود می باشد. قبل از تولید سریالی انبوه خودرو، مرسدس بنز "کنترل آسمان جادویی" را با استفاده از شیشه های هوشمند SPD  از چندین تست عملکرد و ماندگاری در برخی از شدید ترین شرایط جوی روی زمین گذراند. این شامل تست در هوای بسیار سرد اسکاندیناوی (که دمای آن به منفی 30 درجه سانتیگراد میرسد)، و صحراهای سوزان دره ی مرگ کالیفرنیا ( با دمای بیش از 50 درجه ی سانتیگراد) بود.  داده های منتشر شده توسط مرسدس بنز نشان می دهد که تاثیر نور خورشید 1.20 درجه کمتر می شود (از بیش از 1000وات در متر مربع به کمتر از 50 وات در متر مربع می رسد.)

در مقایسه با شیشه های معمولی اتومبیل، مرسدس بنز اعلام کرده که این تکنولوژی دمای داخل خودرو را 1 درجه سانتیگراد کاهش می دهد. این آسودگی مسافر را افزایش داده و میزان بار تهویه ی هوای داخل خودرو را کاهش می دهد، بنابراین باعث ذخیره ی سوخت و کاهش تولید گازهای گلخانه ای CO2 می شود.