اخبار خودرو | جدیدترین خودرو ها | آخرین اخبار خودرو | اسپرت خودرو

ده سال پیش جین اریکسون در حادثه ی تصادف خودرو کشته شد، مسافری که در ماشین نامزد خود که یک ساتورن ایون تولیدی جنرال موتورز بود در حرکت بود. راننده، کندیس اندرسون، جان سالم به  در برد اما به دلیل بی دقتی در رانندگی به قتل محکوم شد که در واقع این حکم نتیجه ی کاوش گری بسیار ضعیف پلیس محلی بود. امروز، بعد از ده سال از این حادثه، یک قاضی در ایالت تگزاز آمریکا سابقه ی اندرسون را پاک کرده و این اطلاعات با بررسی سیستم احتراق خودروهای جنرال موتورز که تا کنون منجر به قتل 35 نفر دیگر نیز شده بدست آمده است. 

 

در آن زمان دلیل تصادف خانم اندرسون مصرف زیاد مشروبات الکلی تشخیص داده شده. نیروی پلیس قبل از این که نتایج بررسی آزمایشات اعلام شود، رای به طبیعی نبودن هوشیاری اندرسون داده بود.  با توجه به مقاله ای در نیویورک تامز، پلیس به شرایط غیرعادی  تصادف، سابقه ی مصرف مواد اندرسون، شواهد افراد حاظر در صحنه و رفتارهای اندرسون در هنگام حادثه که خیلی احساسی و غیر طبیعی بودند، اشاره کرده بود. در ادامه ی گزارش پلیس به عدم وجود هر گونه اثری از لیز خوردگی و یا از جاده خارج شدن خودرو و یا حرکات مانوری آن اشاره کرد در حالی که در این تصادف خودروی اندرسون از جاده ای روستایی خارج شده بود و به درختی برخورد کرده بود. 

در اکتبر 2007 اندرسون به قتل غیر عمد اعتراف کرد با توجه به مقدار زیاد زاناکس که استفاده کرده بود. او به 5 سال کار اجباری مجبور شد و ده هزار دلار نیز جریمه ی نقدی شد. این سابقه ی جنایی از آن زمان وی را تا کنون دنبال کرده به طوری که یک خبرگزاری اعلام مرد که اندرسون که در زمان تصادف 21 ساله بود، هدف خود را برای پرستار شدن به خاطر درج سابقه ی جنایی در پرونده اش رها کرده بود.     

این حادثه پنج ماه بعد از اینکه جنرال موتورز تفحص اولیه ی خود را در مورد نقص سیستم های احتراق خود شروع کرده بود اتفاق افتاد. مرگ اریکسون یکی از 13 واقعه ای بود که مربوط به نقص سیستم سوئیچ جنرال موتورز بود. پنج ماه بعد از اینکه اندرسون اعتراف کرد، مهندسین تیم تفحص به این نتیجه رسیدند که به خاطر خاموش شدن ناآگاهانه ی اربگ ها، در هنگام تصادف اربگ ها کار نکرده بودند.  در سال های بعدی ، همگان از مشکل سوئیچ GM مصلع شدند. سرانجام این مشکل با 35 مرگ دیگر که به طرز عجیبی شبیه مرگ اندرسون بودند مرتبط دانسته شد و دلیل آن  قطع غیر عمد در سیستم برق رسانی فرمان و ترمزها، که باعث از کار افتادن اربگ ها می شود تشخیص داده شد.  

جنرال موتورز خسارت های بیشمار اندرسون را با مبلغ 75 هزار دلار در سال 2008 به طوری جبران کرد و اغلب این پول به حساب شخصی دختر اریکسون واریز شد. اکنون که دلیل تصادف نقص سیستم احتراق تشخیص داده شده، اندرسون خواهان جریمه ی خیلی هنگفت تری از دایره ی خسارت GM است. او می گوید که هدفش گرفتن حق خود و برداشتن حداقل قدمی در زندگیش است.  

نیروی پلیسی که اندرسون را دستگیر کرده بود و قاضی منطقه ای که در دادگاهش اندرسون محکوم شده بود طوماری امضا کردند و و خواستار آزادی وی شدند. قاضی محلی اعلام داشت که در صورت آگاهی از نقص سیستم سوئیچ در آن زمان هرگز تصمیمات هیئت منصفه را مبنی بر حالت غیرعادی متهم را قبول نمی کرد. 

چند روز پیش، قاضی محلی ناحیه ی فن زانت اندرسون را از اتهام خارج کرد، کسی که به مدت 10 سال با این پیش فرض زندگی کرده بود که مسئول مرگ انسان دیگری است. وکیل اندرسون می گوید:" او در شهر کوچکی زندگی می کند، و مردم آنجا وی را مسوول مرگ شخصی می دانند که جایگاه والایی در شهر داشت. در شهر خیلی پیش آمده بود که او را به نام قاتل صدا زده بودند." اندرسون می گوید:" این باور نکردنی و شکه آور است. من به وجد آمده ام، همه چیز برعکس شده، یا در واقع همه چیز درست شده."