اخبار خودرو | جدیدترین خودرو ها | آخرین اخبار خودرو | اسپرت خودرو

درست پس از رونمایی ولوو از سیستم هشدار تصادف برای رانندگان و دوچرخه سواران، سیستمی که می تواند تصادفات را پیش بینی کند و به راننده اخطار دهد، جگوار لند رور نیز در حال رونمایی از چنین تکنولوژی است که هدف آن از بین بردن احتمالات تصادف خودرو و دوچرخه سوار است. در حالی که تکنولوژی ولوو براساس استفاده از GPS و چراغ های هشدار دهنده ی جاسازی شده در داخل کلاه ایمنی دوچرخه سوار و کابین خودرو است،  تکنولوژی جگوار از لحاظ سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی چنین سیستمی جدید تر و به روز تر است.

 

 

این تکنولوژِی که "سیستم تشخیص دوچرخه " نام دارد از سنسورهای تعبیه شده بر روی خودرو برای تشخیص دوچرخه و موتور سیکلت هایی که در حال نزدیک شدن هستند استفاده می کند به این صورت که سیستم صوتی درون خودرو صدایی مانند صدای دوچرخه را از یکی از اسپیکرهای درون کابین از همان مسیری که دوچرخه در حال نزدیک شدن است تولید میکند. همچنین این سیستم توانایی نظارت بر سرعت دوچرخه و موتور سیکلت هایی را که در حال نزدیک شدن هستند را دارد و قسمت بالای صندلی راننده به اندازه ای که بشود شانه ی راننده را لمس کند جهت هشدار دادن بالا می آید. علاوه بر هشدار دادن به راننده با استفاده از صدا و لمس کردن، سیستم سنسور دوچرخه از مجموعه ای از لامپ های LED دار در کناره ی پنجره ها، داشبورد، و ستون های شیشه ی جلو استفاده می کند تا در مواقع نزدیک شدن دوچرخه، این چراغ ها با تغییر رنگ دادن خود به راننده اخطار دهند. چیزی که سران کمپانی جگوار در مورد آن توضیحی نداده اند این است که چگونه با این همه علائم هشداری در مورد نزدیک شدن یک دوچرخه، پرت نشدن هواس راننده و برخورد نکردن آن به موانع و یا خودروهای دیگر را تضمین می کنند. 

دکتر وولفگانگ اِپل، مدیر تحقیق و تکنولوژی جگوار می گوید که  سیستم سنسور دوچرخه ما را فراتر از تکنولوژی های فعلی نشان گر های خطر و آیکن های اینه بغل می برد تا مکان، صدا و نور هشداری هر چه بیشتر بهینه شوند. این تکنولوژی به نحوی هشداردهی می کند که باعث عکس العمل هر چه بهتر راننده شود زیرا این عملکرد  ناخوداگاه مغز را به دنبال دارد. اگر شما در حین رانندگی داشبورد خودروی خود را چشمک زنان بیابید بدون تردید متوجه آن خواهید شد و فوراً می فهمید که راننده ی دیگری در حال نزدیک شدن به خودروی شما ست. همانطور که اکثر افرادی که در مراکز شهرهای شلوغ زندگی کرده اند می دانند، دوچرخه ها به ندرت به صورت تنها در شهر هستند و معمولاً افراد به صورت گروهی به دوچرخه سواری می پردازند. سیستم سنسور دوچرخه نزدیکترین دوچرخه را نیز می تواند تشخیص دهد و در نتیجه به راننده هشدارهای لازم را می دهد. این سیستم همچنین توانایی تشخیص عابرین پیاده ای را که در حال عبور از خیابان هستند اما ممکن است بدلیل وجود موانعی قابل رویت نباشند را تشخیص دهد. 

دکتر اِپل در ادامه می گوید:" با دخالت دادن نیروی غریزی فرد، حسگر دوچرخه این توانایی را دارد که خلاً موجود بین سیستم های خطر و امنیتی را پر کند و امنیت خودرو، راننده و مسافرین را بالا ببرد. با بالا بردن سرعت عکس العمل راننده و اطمینان حاصل کردن از اینکه عمل درست و به موقع انجام میگیرد، این سیستم شمار تصادفات جاده ای را به مقدار قابل توجهی پایین خواهد آورد. این سیستم به زودی قرار است به بازار وارد شود، اما ورود آن تا اواخر دهه ی جاری در جاده ها خیلی تعجب آور نخواهد بود چون تنها کاری که باید انجام شود این است که سیستم های مسیر یابی بر روی وسائل نقلیه پیاده شود.