اخبار خودرو | جدیدترین خودرو ها | آخرین اخبار خودرو | اسپرت خودرو

به نقل از نیو ساینتیست، دانشمندان کانادایی ادعا می کنند که پرندگان محدودیت سرعت جاده ها را درک می کنند. ممکن است کمی مضحک یا غیرجدی به نظر آید اما یک دانشمند از دانشگاه کبک در ریموسکی کانادا و دیگری از دانشگاه مکجیل در مونترال از سال 2006 مطالعه ای را روی پرندگان آغاز کرده اند.

 

هر دوی این دانشمندان در مسیرهایی که طی می کردند مشاهده جالبی داشتند: این که در جاده هایی که محدودیت سرعت وجود داشت رفتار پرندگان محتاط تر بود و زمان شروع و فاصله پرواز پرندگان در این جاده ها تناسب جالبی با محدودیت سرعت در این جاده ها داشت. برای مثال سرعت شروع پرواز پرندگان در جاده هایی که محدودیت سرعت برای رانندگان خودرو 50 کیلومتر در ساعت است به مراتب دیرتر یا کندتر از شروع پرواز پرندگان در جاده ها با محدودیت سرعت 110 کیلومتر در ساعت است. نکته خیره کننده این مشاهده این است که ظاهراً پرندگان توجهی به سرعت خودروی در حال حرکت فعلی در این مسیر ندارند بلکه آنها بر اساس قاعده کلی از خود یک رفتار مشخص بروز می دهند و در حقیقت محاسبات مغز آنها باعث این تشخیص شده که در هر یک از این جاده ها چه رفتاری از خود نشان دهند. مشاهده این موضوع باعث شد که این دو دانشمند مشاهدات خود را ادامه بدهند و به این ترتیب متوجه شدند که در بهار و پاییز هم تفاوت هایی در رفتار این پرندگان در این مسیرها با محدودیت سرعت وجود دارد. به بیان دقیق تر در بهار سرعت آغاز پرواز پرندگان با تأخیر بیشتری نسبت به پاییز اتفاق می افتد.

در گزارش نیوساینتیست این نتیجه گیری به عمل آمده که پرندگان، خودروها را به عنوان صیاد یا  شکارگر تشخیص می دهند و سرعت بالای آنها را منشأ خطر می شناسند و به تدریج مکان های مخاطره آمیز را شناسایی می کنند، حتی یاد می گیرند سرعت پرواز خود را در مکان های پرمخاطره تنظیم کنند. اما در مورد علت اختلاف رفتار پرندگان در بهار و پاییز، این دانشمندان معتقدند که در بهار پرندگان فعالتر و شاداب ترند و پرندگان جوان در حال آمادگی برای ترک لانه و شروع زندگی هستند و باید راه و رسم زندگی را بیاموزند  به همین دلیل نسبت به پرندگان مسن تر، از خطر خودروها کمتر باخبرند اما به تدریج که به پاییز نزدیک می شوند با کسب تجربه، رفتارهای خود را تنظیم و تصحیح می کنند.